Welcome to Our Website

Je klimatizace v autě skutečně nezbytná?


V autě najdeme mnoho nejrůznějších prvků, které nám mají jízdu zpříjemnit. Některé zde byly již od počátku, jiné jsou relativně novým vynálezem. K nim patří mimo jiné i klimatizace. Ta se stará o to, aby uvnitř automobilu byla stálá, konstantní teplota. Jaká, to si můžeme nastavit podle toho, co nám bude vyhovovat.

 

Právě ta se stala nakonec tak oblíbenou, že většina lidí již automobil bez ní nechce. Svým dílem k tomu samozřejmě přispěly i globální změny klimatu, které znamenají mimo jiné také delší, sušší a teplejší léta, avšak i bez toho by si získala velkou řadu příznivců. Pokud si někdo ze starších lidí vzpomene, jaké to je vlézt do rozpáleného automobilu a následně v něm jet, pochopí proč.

 

starý vůz bez klimatizace

 

Je však otázkou, zda jde o skutečně tak dobré zařízení, jak bychom si mohli myslet. Ukazuje se totiž, že má i své nedostatky. Ty jsou částečně způsobeny zařízením samotným a částečně tím, že jej naprostá většina lidí neumí používat, a navíc se o ni nestará.

 

Je totiž pravdou, že pokud máme puštěnou klimatizaci, spotřebováváme mnohem více pohonných hmot. A je to pochopitelné, koneckonců klimatizace musí být něčím poháněna. To ovšem znamená nutnost častějšího tankování, zvláště při dlouhých jízdách. A to se nakonec může pěkně prodražit.

 

moderní vůz s klimatizací

 

Lidé se navíc o ni v podstatě vůbec nestarají. Jen málokdo ví, že je nutné pravidelně měnit chladicí kapalinu a také filtr. V důsledku toho nejenže klimatizace není ani zdaleka tak efektivní, jak by měla být, a tudíž spotřebovává více pohonných hmot, ale také dýchají prach a vše ostatní, co se ve filtru za tu dobu usadilo a proniklo jím ven.

 

Často si také nastavují teplotu velmi nízko. Ačkoliv se doporučuje mít v autě jen o pár stupňů chladněji než je venku, v parném létě zde mají někteří i o 10 stupňů méně. Následné tepelné přechody pak vedou ke zdravotním potížím.

 

I zde tedy platí, že klimatizace je dobrý sluha, ale zlý pán. A s tím je nutné počítat.